0546 289 2073

Sosyal Medyada Biz}

Hirudoterapinin Tarihçesi

Hirudoterapinin Tarihçesi

HİRUDOTERAPİ YANİ  SÜLÜKLE TEDAVİNİN TARİHÇESİ

Hirudoterapi; sülükle tedavinin Latince adıdır.

SÜLÜK TEDAVİSİ İLK NE ZAMAN KULLANILMIŞ OLABİLİR

Tarihte izi Antik Mısır’a kadar uzanıyor.   Antik Mısırlılar kan almak ve savaş yaralarını iyileştirmek amacıyla sülük kullanıyorlardı. Tarihte sülük tedavisi ile ilgili bulunan ilk yazılı kaynak da M.Ö 1500 lerde gene Antik Mısır’daki mezarlarda.

Antik Yunanda Hipokrat’ın kullandığını görüyoruz. Fakat sülük tedavisi Antik Mısırda olduğu gibi Mezopotamyalılar, Aztekler ve Mayalar tarafından da bilinmekteydi. Pers ve Çin uygarlıklarında da kullanıldığı biliniyor.

Sonra izine Roma döneminde “Galen” ile rastlıyoruz. Galen; (M.S 129-199) yılları arasında yaşamış bir filozoftur. İnsan vücudunda bulunan dört sıvının (kan, balgam, sarı safran ve siyah safran) dengelenmesi için kan almak gerektiğini söylemiş ve bunun için de sülükleri kullanmıştır.

Geliyoruz 11. Yüzyıla. Burada da İbn-i Sina çıkıyor karşımıza. “El Kanun Fi-t Tıb” adlı Arapça orijinali 14 cilt olan detaylı kitabında sülük tedavisi ve kullanım alanları ile ilgili detaylı bilgi vermektedir. Bu eserin Prof. Esin Kahya tarafından günümüz Türkçesine çevrilmiş hali de var.

650 çeşit sülük cinsinden, tedavide kullanılan cinsine; “Hirudo medicinalis” adını ilk kez 1758 yılında  Linnaeus vermiştir.

1800 lü yıllara gelindiğinde Amerikan Fransız ve Rus doktorlar tarafından kullanımı iyice yaygınlaşmış. Daha sonra tedavi amaçlı kullanılan sülüklerin temininde zorluk yaşanması üzerine kullanımı yavaşlasa da yapılan araştırmalar sürmüştür.

MODERN ÇAĞDA İLK ARAŞTIRMALAR YAPILIYOR

  1. Yüzyılda sülük tedavisiyle ilgili bilimsel çalışmalar kayıt altına alınmaya başlanmış. İlk defa Haycraft 1880 lerde sülük salyasındaki antitrombotik etkiyi kanıtlamış da 1904 yılında Jacoby sülük salyasındaki hirudini keşfetmiştir ki bu da antikoagülan bir maddedir.

Maalesef; tıp ilerledikçe bütüncül yaklaşımını kaybedip, doğadan uzaklaştı ve palyatif hale geldi. Yani hastalığın semptomlarını (belirtilerini) yok etmeye yöneldi. Hastalık ateş yapıyorsa; ateş düşürücüler, hastalık tansiyonu yükseltiyorsa; tansiyon düşürücüler kullanılır oldu. 20. yy da sülük tedavisi dâhil birçok doğal tedavi yönteminden kopulmuştu. Tam da bu sıralarda Amerikalı araştırıcı Roy Sawyer sülüklerin tedavi edici etkisini yeniden ortaya koydu ve dünyanın ilk modern sülük üretme çiftliğini İngiltere’de kurdu.

 

PEKİİİİİ HİRUDOTERAPİ NE ZAMAN YASALLAŞTI

2004 yılında ABD İlaç ve Gıda Dairesi (Food and Drug Authority of USA-FDA), sülüklerin  Amerika’da satışına, plastik cerrah ve microcerrahide kullanılmasına onay vermiştir.

2014 yılında ülkemizde TC. Sağlık Bakanlığı kapsamında ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığı ‘ kuruldu ve 29158 sayılı resmi gazetede hirudoterapi ile beraber 15 farklı alandaki tedaviler de yasallaştı. Bu alanlarda Ünite ve Uygulama Merkezi açma ile ilgili standartlar koyuldu.

Anahtar kelimeler: hirudoterapi, sülük tedavisi, sülük

22 Aralık 2018
277 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN